W oddali Karkonosze, widok z drogi Jelenia Góra - Karpacz
Ścieżka rowerowa tuż za Jelenią Górą, w oddali Karkonosze
W oddali Karkonosze, widok z drogi Jelenia Góra - Karpacz
Zbiornik wodny w okolicach Sosnówki
Zamek Chojnik - został wzniesiony na granitowej górze (627 m n.p.m.) o tej samej nazwie w latach 1353-1364 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego. Zamek nigdy nie został zdobyty.
Zamek zbudowano z granitu na planie wydłużonego czworoboku. Okrągła wieża zamykała dziedziniec od południowego wschodu, znajdowała się naprzeciw budynku mieszkalnego. Mury obwodowe stały wzdłuż pionowych urwisk skalnych (o wysokości do 150 m).
Po bezpotomnej śmierci Bolka II zamek przeszedł w ręce jego bratanicy Anny, żony cesarza Karola. W 1393 przekazała ona Chojnik rodzinie Schaffgotschów. W ich rękach pozostawał aż do 1945. Rozbudowali oni zamek i otoczyli drugim pierścieniem murów, a ok. 1590 od strony północnej dobudowali dużą basteję.
W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został ufortyfikowany. Nieodbudowany po pożarze w 1675 zamek popadł w ruinę. W zachowanych pomieszczeniach urządzono gospodę, a później (w 1860) schronisko turystyczne. Od 1993 działa Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik.
Przetrwały fragmenty zamkowej kaplicy i dawnej kuchni, a także trzy cysterny wykute w granicie do gromadzenia wody oraz średniowieczny pręgierz na dziedzińcu zamkowym.
Góra i zamek Chojnik
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik
Droga Sobieszów - Szklarska Poręba
Widok z drogi Szklarska Poręba - Świeradów Zdrój
Słynny zakręt śmierci, droga Szklarska Poręba - Świeradów Zdrój
Kilku kilometrowy zjazd do Åšwieradowa Zdroju
Góry Izerskie, widok z drogi Szklarska Poręba - Świeradów Zdrój
Zamek Czocha - znajduje się koło miejscowości Leśna. Został wybudowany na granitowej skale, w 1. połowie XIII w. lub w XIV w.
Pierwszym właścicielem był prawdopodobnie książę jaworski Henryk. Od 1346 Czocha była własnością rycerzy - lenników królów czeskich. Zamek, przebudowany w 1525 oraz w 1611, bezskutecznie oblegany w 1640 przez wojska szwedzkie, spłonął podczas pożaru w 1793. W latach 1908-1912 został odbudowany i zmodernizowany według ryciny z 1703, stając się siedzibą niemieckiego magnata, bankiera Ernsta von Gütschowa.
Był to czworoboczny zamek trzykondygnacyjny z zachowaną po dziś dzień cylindryczną wieżą od strony wjazdu. Zachowała się również fosa.
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
W dole Jezioro Leśniańskie, widok z zamku Czocha