kierunekDZICZ.pl - RowerowaWitryna - podróże małe i duże
:: kierunekDZICZ.pl :: RowerowaWitryna :: podróże małe i duże :: Poczta Galeria zdjęć Forum rowerowe   
kalendarz imprez szlaki rowerowe kluby rowerowe historia rajdów odznaki turystyczne podstawowe informacje o pttk
   główna » nasze wycieczki » wycieczka nr 1996-18
Wycieczki więcej
Zdjęcia, opisy, mapki ...
wybierz
wycieczkę
 • Wyprawy rowerowe
 • Imprezy turystyczne
 • Parki Narodowe
 • Obiekty krajoznawcze
 • Zamki w Polsce
 • Wyszukiwarka
  Umożliwia wyszukanie informacji na naszych stronach.
  O nas więcej
  Trochę informacji o twórcach witryny i ich rowerach.
 • Puszczykowo
 • Nasze rodzinne strony
 • Poznań
 • O stronie
 • Ostatnie zmiany
 •     30.09.2021
 • Struktura
 • Linki więcej
  Kilka ciekawych i pomocnych odnośników
  Poczta więcej
  Dane adresowe:
  e-mail >>
  Reklama więcej
  rowery top lista
  Nasza witryna znajduje się na serwerze firmy:
  wybierz wycieczkę (1996) :
  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] 
  [16] [17] [18] [19] [20] 
  [1995] <-  -> [1997][przeglądarka zdjęć 1996-18]


  Wycieczka nr 1996-18

  -- 116 --

  data 25.08.1996
  trasa Poznań - Stary Rynek - Cytadela - Ostrów Tumski - Jezioro Maltańskie - Rataje - Poznań
  województwo/kraj wielkopolskie / Polska
  km 20


  mapka

  Cytadela Poznańska - jak nazwa wskazuje Cytadela Poznańska powstała jako obiekt o przeznaczeniu wojskowym. Jej budowa w latach 1829-34 była konsekwencją przekształcenia Poznania przez władze pruskie w twierdzę. W tym czasie powstał cały kompleks nowoczesnych jak na owe czasy fortyfikacji zwanych później "nowopruskimi". W ich skład wchodzą dwa forty i sześć bastionów. W latach 1876-98 powstało kolejnych 18 fortów , tworzących pierścieniowy system obronny. W 1945 Cytadela była ostatnim ośrodkiem oporu niemieckiego w czasie walk o wyzwolenie Poznania. W wyniku działań wojennych zniszczeniu uległo większość budowli tworzących kompleks umocnień. W latach powojennych została prawie całkowicie rozebrana. Jej pierwotny wygląd w pełni uzasadniał miano najpotężniejszej (obok Koblencji) fortecy w państwie pruskim. Nad dzisiejszym dworcem kolejowym Poznań Garbary wznosiła się ogromna, pięcioboczna reduta, o grubości murów osiągającej 2,5 metra. Ciąg całych umocnień, obejmujących obszar Wzgórza Winiarskiego miał długość ponad 3 kilometrów. Fort otoczony był suchą fosą o głębokości od 9 do 12 metrów. Dzisiaj na terenie Cytadeli znajduje się największy, blisko 93 ha. park. Do niewątpliwych atrakcji tego miejsca można zaliczyć piękne rozarium, gdzie można znaleźć wiele gatunków róż i drzew. Nieopodal zbudowano w latach PRL amfiteatr. W połowie drogi między amfiteatrem a rozarium stoi 16 metrowy Dzwon Pokoju. W zachowanych budynkach schronu amunicji znajduje się Muzeum Wyzwolenia Poznania z niewielkim skansenem uzbrojenia (czołgi, samoloty, wozy bojowe) oraz Muzeum Armii "Poznań". Południowe stoki Cytadeli zajmują cmentarze wojskowe: Cmentarz Bohaterów Radzieckich, Cmentarz Bohaterów polskich, Brytyjski Cmentarz Garnizonowy, Kwatera Lotników Poznańskich oraz pomnik 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich.

   Muzeum Cytadela - Poznań Muzeum Cytadela - Poznań Z tyłu Dzwon Pokoju - Cytadela Poznańska
  Muzeum Cytadela - Poznań Muzeum Cytadela - Poznań Z tyłu Dzwon Pokoju - Cytadela Poznańska


   Muzeum Armii Poznań - Cytadela Poznańska Cytadela Poznańska - schody główne
  Muzeum Armii Poznań - Cytadela Poznańska Cytadela Poznańska - schody główne


  obiekt krajoznawczy obowiązujący na KOT Poznań - kościół katedralny pw. św. Piotra i Pawła z pozostałościami kamiennej bazyliki przedromańskiej.

  Gotycki kościół, wzniesiony w miejscu najstarszej polskiej świątyni. W 968 r. biskup Jordan został pierwszym biskupem polskim misyjnym z siedzibą w Poznaniu. Tu wkrótce rozpoczęto budowę katedry, zapewne najstarszej polskiej świątyni katolickiej - kamiennej bazyliki o trzech nawach. Uległa ona zniszczeniu podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława (1038), zdewastowano wówczas także grobowce Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Druga wzniesiona przez Kazimierza I Odnowiciela świątynia została zastąpiona w XIII w. przez nową, już gotycką, ufundowaną przez biskupa Boguchwała, a ukończoną za Kazimierza III Wielkiego. Trzecia katedra poznańska to trójnawowa bazylika z ambitem (oświetlonym poprzez trzy charakterystyczne wieżyczki-latarnie) wokół prezbiterium. Fasadę ujęto w dwie wysokie wieże. Do naw bocznych i ambitu w ciągu wieków dostawiono liczne kaplice grobowe biskupów (Benedykta Izbieńskiego z pomnikiem dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa, 1560) i wielkopolskich rodów magnackich (Górków, 1578). Zawalenie się jednej z wież zniszczyło grobowiec Chrobrego. W początkach XIX w. katedra została gruntownie odrestaurowana, sprowadzono ze skasowanego konwentu cysterskiego w Paradyżu obrazy Krzysztofa Boguszewskiego. Ze środków hrabiego Edwarda Raczyńskiego wzniesiono od wschodu na osi prezbiterium nową kaplicę grobową Mieszka I i Chrobrego, zwaną od tej pory Złotą. Utrzymana jest bowiem w tej kolorystyce, nawiązując do sztuki bizantyńskiej - ten styl bowiem, zaproponowany przez warszawskiego architekta Franciszka Marie Lanciego, uważano wówczas za najbardziej odpowiadający epoce pierwszych Piastów. Posągi monarchów wykonał niemiecki rzeźbiarz Christian Rauch. Roboty przy Złotej Kaplicy ukończono w 1837 r. Dewastacje niemieckie z lat okupacji i walki o Poznań w 1945 r. spowodowały duże zniszczenia w katedrze. Po wojnie przywrócono gotycki wygląd fasady, a do wnętrza sprowadzono zabytki z innych świątyń śląska i Wielkopolski.


   W oddali Poznańska Katedra Poznańska Katedra Poznańska Katedra
  W oddali Poznańska Katedra Poznańska Katedra Poznańska Katedra


  wybierz wycieczkę (1996) :
  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] 
  [16] [17] [18] [19] [20] 
  [1995] <-  -> [1997][przeglądarka zdjęć 1996-18]
  Copyright © 2000-2024 tomso

  02-07-2018 09:53 - 9.9 kb -0.0161 s